Yazı Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 16:40 Bu yazı 4902 kez okundu
 
KİRAZLITEPE KENTSEL DÖNÜŞÜMDE GERİ SAYIM BAŞLADI
 
 

 

10 Şubat 2018 tarihi itibariyle Kirazlıtepedeki 7 parsel riskli alan ilan edildiği Resmi Gazetede yayımlandı. Resmi gazetede yayımlandıktan sonra geri dönüşsüz 30 günlük süreç başladı. Bu 30 günlük süreçte vatandaşın üç seçeneği var;

 

1- Mevcut şartları kabul edip gidip imzalamak. Bu seçenek , 2 emsal 3 emsal 5 emsal alanlar için cazip. Fakat bu emsali alanlar sayısal olarak yüzde elli gibi olsa da , genel arsa yüzölçümünün 30 unu geçmez.

 

2- Bu emsali beğenmeyenlerin bu süre içinde mahkemeye başvurması . Bu süre içinde mahkemeye vermezlerse itiraz hakları kalmaz. Paraları hesaplarına yatırılır. Mahkeme süreci kentsel dönüşümü kilitler. Bu iş yıllarca sürebilir, davalar davaları takip eder.

 

3- Asıl hak sahiplerinin, yani 180000 metrekareye sahip arsa sahiplerinin, arsadan hakedişlerini iyileştirmek. Mütahitlerin hiçbir yerde beş para vermediği , hatta üste aldığı enkaz bedellerine bir önceki muvakkatnamede  15 verildi , ikinci muvakkatnamede 70 e çıkarıldı. Yani beş kat artırıldı. Asıl hak sahipleri olan arsalar da yarım kat artırılsa iş çözülecek. Şu an işi çözmek yada kilitlemek belediyeye bağlı. Vatandaş çözülmesinden yana. 

 

4- Ağlayanın malı gülene yar olmaz. İyi emsal alanlar hemen imzaya koştular fakat insan komşularıyla beraber gitmez mi. Komşu gitmiyorsa bir derdi var demekki. Birlikte güle oynaya gitsek daha güzel olmaz mı. 180 bin metrekare arsa sahipleri , Allah için söylüyorum , eşit haklara sahiptir. Ve buranın asıl ve gerçek sahipleridir. Yarın Allah huzurunda tüm söylediklerimizi aynen söyleyeceğiz. Bu süreçte , yöneticilerimize yöneticilerden bazı baskılar olabilir. Biz dünyaya Allaha kul olmak üzere geldik. Kula kul olmak üzere gelmedik.

 

5-Şu an enkazlara verilen için bir şey demiyoruz. fakat asıl mülk sahiplerinin yani arsa haklarının iyileştirilmesini istiyoruz. Bu yedi aylık muvakkatname sürecinde kimsenin düzeni huzuru kalmadı. İnsanlar depresyona girdi . Stresten kanser olanlar oldu. Gerek varmıydı . Ben ücretsiz çalışmaya bile gönüllüydüm. Muvakkatnameler yine ilçedeki üç kişlik komisyonunuz dahil , mahalleden dürüst olacağına inanılan akil insanlardan oluşan bir komisyonca hazırlansa daha güzel olmaz mıydı. Tüm bunlara rağmen henüz çok geç değil. Sayın Belediye Başkanım, Şeyh Edebalinin dediği gibi , öfke bize uysallık sana. Güceniklik bize gönül almak sana. Suçlamak bize katlanmak sana. Acizlik bize hoş görmek sana. Anlaşmazlıklar bize adalet sana.Şom ağız haksız yorum bize bağışlama sana. Yöneticisiniz , idare etmek size. Allahtan hayır olmasını niyaz ediyoruz. Allah büyük. Savaş gibi zor günler yaşıyoruz. Böyle bir konunun gündeme alınması şık değil fakat devlet Kirazlıtepe kentsel dönüşümde geri sayımı başlattı. Tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Allah kalanları korusun inşallah. Yaklaşık altı aydır yazı yazamıyorum. Düşünün . arsan var mülkün var fakat sen ancak parasını alırsın dendiğinde , hangi halle yazarsınız. Şu an bir miktar veriliyor fakat nerdeyse tapusuz kadar hakkım sayılmayacak. Yani kirazlıtepede hakka hukuka devlete anayasaya uymamız nerdeyse cezalandırılıyor. Bu arada sesi çok çıkanlar, küfredenler , adamı olanlar , bire beş emsal aldılar fakat arsası olan bir emsal bile alamıyor. Yani artık gölge etmeseler başka ihsan istemeyeceğiz. Yakamızı bıraksalar boş arsamıza razıyız , bırakmıyorlar. Çadır açar dururuz. İşin ucunda Çamlıca Camii var. Risk falan yok ve burası İstanbulun en sağlam yeri ve istanbulun rantı en yüksek yeri. Herkese saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. Allah milletimizi korusun, devletimizi ve milletimizi hayırdan ayırmasın. 11.02.2018 Em. Uz. Öğrt. T:Y:

 
Etiketler: KİRAZLITEPE, KENTSEL, DÖNÜŞÜMDE, GERİ, SAYIM, BAŞLADI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı